Paris İklim Anlaşması Nedir?

Paris İklim Anlaşması, Fransa’nın başkenti Paris’te 5 Ekim 2015’te aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 195 ülke + Avrupa Birliği‘nin katılımıyla kabul edildi.

Yasal bağlayıcılığı olan ilk evrensel anlaşma, ilk etapta taraf ülkelerin 55’inin onayının ardından 4 Kasım 2016’da da yürürlüğe girdi.

BM, Paris İklim Anlaşması kapsamında küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altında tutulması hedefinin karşılanabilmesi için ülkelerden dünya genelinde karbon emisyonunu 2050’ye kadar sıfıra indirmesini istiyor. Anlaşma, tarafların iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine uyum sağlama yeteneğini artırmayı ve “düşük sera gazı emisyonları ve iklime dirençli kalkınma yolunda tutarlı bir finansman akışı” sağlamayı hedefliyor.

 

Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması Süreci

Türkiye Cumhuriyeti, 2015 yılında Paris İklim Anlaşmasına ilk imza atan ülkeler arasında olmasına rağmen uzun yıllar onay sürecini tamamlamadı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 76’ncı oturumunda konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Paris İklim Anlaşması’nın ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde (TBMM) onaylanacağını açıkladı.

Açıklama sonrasında, 1 Ekim günü TBMM Başkanlığı’na sunulan uluslararası anlaşmanın onay süreci 5 günde tamamlandı. TBMM Genel Kurulu‘nda, 6 ekim günü gerçekleşen oturumda oy birliğiyle kabul edildi.

Paris İklim Anlaşması metni öğlen saatlerinde Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı. Metninin sonunda yayınlanan beyanda, Taraflar Konferansı’nda kabul edilen kararlar hatırlatılarak, “Paris Anlaşmasını gelişmekte olan bir ülke olarak ve ulusal katkı beyanları çerçevesinde, anlaşmanın mekanizmalarının ekonomik ve sosyal kalkınma hakkına halel getirmemesi kaydıyla uygulayacağını beyan eder” ifadeleri kullanıldı.

 

Paris İklim Anlaşması’nın Türkçe Metnini Okumak İçin Tıklayın.