Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi kapsamında sunduğu hibe-teşvikler için başvuru süreci başladı. Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi ile ilgili 25 Şubat 2021 tarihli 31406 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğin uygulama rehberi yayınlandı.

Basınçlı Sulama Sistemlerinin Yaygınlaştırılması Desteklenecek

Basınçlı sulama sistemlerine gerçekleştirilecek yatırımlar hibe kapsamında desteklenecek. Başvuran projelerin şartları karşılaması dahilinde KDV hariç %50 hibe desteği verilecek. Hibe kapsamında mal alım tutarı gerçek ve tüzel kişiler için 1.000.000 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Hibe için bakanlık tarafından belirlenen tutarın üstünde kalan alımlarda aradaki farkın yatırımcı tarafından ödenmesi gerekmektedir. 

Hibe başvurusu onaylanan gerçek veya tüzel kişilerin uygulama projelerini 60 ile 90 gün aralığında tamamlanması beklenmektedir. Uygulama tebliğinde belirlenen süre içerisinde tamamlanmayan projelerin tespiti halinde tek taraflı olarak hibe sözleşmesi iptal edilir.

 

Hibe programı kapsamında desteklenecek olan yatırım konular ise; 

1- Tarla içi damla sulama sistemi kurulması
2- Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması
3- Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması
4- Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması
5- Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması
6- Tamburlu sulama sistemi kurulması
7- Güneş enerjili sulama sistemi kurulması

Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı; gerçek kişiler, tarımsal şirketler, sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri destekler için başvuru gerçekleştirebilir. 2022 yılı için son başvuru tarihi 28 Şubat 2022’dir. 

25 Şubat 2021 tarihli 31406 sayılı Resmi Gazete Tebliğ’ini okumak için tıklayın.   

KKYDP Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Programı Uygulama Rehberini okumak için tıklayın.