Agriculture Talks’ta tarımsal su kullanımının farklı boyutları Netafim Türkiye ana sponsorluğunda 12 Şubat ile 22 Mart tarihleri arasında konuşulacak. 

Dünyada tatlı su kaynaklarının %71’ini ve ülkemizde %73’ünü kullanan tarımsal üretimin su kullanımı boyutu etkinlikte ele alınacak. Etkinlikle alakalı olarak Netafim Türkiye Genel Müdürü Pınar Parmaksız ve Kibele Projekt Yönetici Ortağı Ali Üstündağ’ın görüşlerine başvurduk.

Suyun Geleceği İçin Damla Sulama Sistemlerine Yatırım Şart

Netafim Türkiye Genel Müdürü Pınar Parmaksız, iklim krizinin tarım sektörü için ciddi riskler barındırdığını ve buna çözüm üretme inisiyatifinin sektör paydaşlarında olduğunu belirtti. Tarımsal üretimin en önemli girdisinin su olduğunu ve halen büyük çoğunlukla vahşi sulama yapıldığını belirten Parmaksız, suyun geleceği için damla sulama yatırımlarının artması gerektiğini vurguladı. Sektörün daima doğru bilgiye ihtiyaç duyduğunu belirten Parmaksız, Agriculture Talks’un sektörün bu ihtiyacına yanıt verdiğini ve Netafim Türkiye olarak ana sponsor olmanın memnuniyetini yaşadıklarını dile getirdi.

Tarımsal Sulamanın Sorunları ve Çözüm Öneriler Konuşulacak

Kibele Projekt Yönetici Ortağı Ali Üstündağ ise 2020 yılından beri gerçekleştirdikleri Agriculture Talks’un sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin konuşulduğu bir ortak akıl platformu olduğunu vurguladı. Geride kalan iki yıl içerisinde 6 etkinliğin gerçekleştiğini aktaran Üstündağ, 30 saate yakın bir arşiv kaydının herkese açık olduğunu belirtti. Tarım sektörünün en çok sorun barındıran alanının su kullanımı olduğunu söyleyen Üstündağ, çözüm yollarının konuşulması gerektiğini dile getirdi. 

Etkinliğin çevrimiçi olarak 12 Şubat ile 22 Mart tarihleri arasında gerçekleşeceğini belirten Üstündağ, suyun geleceğine dair birçok konunun ele alınacağını vurguladı. Üstündağ, suyun geleceği temasıyla gerçekleşecek olan Agriculture Talks’u takip etmek isteyenlerin Kibele Projekt ve Netafim Türkiye’nin dijital kanallarından ücretsiz olarak kayıtlarını oluşturabileceğini aktardı.

Etkinliğe Kaydınızı Oluşturmak İçin;