Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, bitkisel üretime dair yapılan veri toplama ve verim tahmini çalışmasının ilk sonuçları açıklandı. Verim tahmini çalışması sonucunda elde edilen veriler TÜİK tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Bakanlığın çalışmasında ortaya çıkan ilk verilere göre; bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde(yem bitkileri hariç) %10,4 artacağı öngörülüyor. Sebze grubunda %1 azalma ve meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde %4,6 oranında artış olacağı tahmin edildi. Yapılan analizler sonucunda elde edilen verilere göre; tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 68,2 milyon ton, sebzelerde 31,4 milyon ton ve meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde 26,1 milyon ton hasat elde edileceği tahmin edilmektedir.

Tahıl Üretiminde Artış Öngörülmekte!

Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı hesaplamalara göre bir önceki yıla göre tahıl grubunda artış öngörülmektedir. Tahıl ürünlerinde üretim miktarı, bir önceki yıla göre %15,7 oranında artarak 36,9 milyon ton olması beklenmektedir. 

Alt gruplara bakıldığında;

Sebze Üretiminde Azalma Tahmin Ediliyor

Sebze ürünlerinde bir önceki yıla göre hasatta azalma öngörülmektedir. Bakanlığın öngörüsüne göre %1 oranında gerçekleşecek azalma ile 31,4 Milyon Ton hasat elde edilmesi bekleniyor. 

Sebze grubunun önemli ürünleri olan; hıyarda %2,9, havuçta %19,9 ve beyaz lahanada %17,2 oranında artış öngörülmektedir. Diğer önemli sebze grubu ürünleri olan; domateste %2,3, karpuzda %3,9 ve kuru soğanda %6 oranında azalma beklenmektedir.

Meyve Grubunda Hasatta Artış Bekleniyor

Meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde üretim miktarları bir önceki yıla göre %4,6 oranında artarak 26,1 Milyon Ton hasat elde edilmesi beklenmektedir. 

Grubun önemli ürünlerine bakıldığında; elma %4,5, üzüm %15,8, şeftali ve nektarin toplamında %6,7, kiraz %14,8, çilek %5,5 ve zeytinde %0,7 oranında artış gerçekleşmesi tahmin ediliyor. 

Turunçgil ürün grubunda ise; mandalinada %0,1 oranında artış gerçekleşirken, portakalda %11 ve limonda %3,2 azalma beklenmektedir. Sert kabuklu meyvelerde; fındıkta %3,1 oranında ve Antep fıstığında %92,7 oranında artış tahmin edildi. Diğer meyve grubu ürünü olan incirde %9,4 ve muzda ise %8,9 oranında artış olacağı öngörüldü. 


Editör Notu:

Dijital ve konvansiyonel medyada yapılan haberlerde “bitkisel üretim tahminlerini TÜİK’in yaptığı” yönündeki haberlerde hata vardır. Bitkisel üretim tahminlerini, Tarım ve Orman Bakanlığı yaparken, verilerin kamuoyu ile paylaşılması görevini ise TÜİK yapmaktadır. 

Bitkisel üretim tahminleri verilerini daha iyi bir şekilde analiz edebilmek için “bitkisel ürün denge tabloları” da incelenmelidir. Karşılıklı veri incelemesi gerçekleştirildiği takdirde hangi ürünlerde iç pazar ihtiyacı ile üretimin yeterli olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz. 

Kibele Projekt olarak sektörü yakından ilgilendiren bu önemli veri setleri ve açıklamaları yakında takip etmeye devam edeceğiz. Bitkisel ürün tahminleriyle ilgili bir sonraki açıklama 28 Ekim 2022’de yapılacak. 

Çiftçilerimize verimli bir üretim ve hasat sezonu dileriz.