Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü’nden, 2022 dönemi hububat alım fiyat ve politikalarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Türkiye’de hububat hasadına geçen ay başlandığı hatırlatılan açıklamada, ülke genelinde hasadın, bugün itibarıyla arpa, buğday ve kırmızı mercimekte yaklaşık %5 seviyesinde olduğu belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bitkisel üretim tahminlerine göre, bu yıl üretimin buğdayda geçen yıla göre %10,4 artışla 19,5 milyon ton, arpada ise geçen yıla göre %48 artışla 8,5 milyon ton olacağının beklendiği açıklanmıştı. Bitkisel üretim tahminleri çalışmasında ortaya çıkan sonuçları ön bir değerlendirme olarak görmeliyiz. Bakanlığın bir sonraki bitkisel üretim tahmini sonucu ve hasat sürecinin tamamlanmasını beklemek lazım. Tarımsal girdilerin satış fiyatları geride bıraktığımız yıllara göre oldukça yükselmiş durumdadır. Bu yükselme trendi ile bağlantılı bir şekilde üreticinin gübre gibi temel tarımsal girdileri temini de sıkıntılı bir hal almıştır. Gübre kullanımının bitkilerin gelişim sürecinde olması gerekenden az kullanılması halinde verimliliğin olumsuz etkilenmesi de uzmanlar tarafından değerlendirilmektedir.

Alımlar randevulu olarak yapılacak!

Açıklamada TMO’nun, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edileceği belirtilerek, şu bilgiler verildi:

“TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 200 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 190 nokta) alım faaliyeti gösterecek. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayımlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler, bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO’ya satabilecekler. TMO işyerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacak. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak.”

Ürününü lisanslı depolar üzerinden ELÜS olarak TMO’ya satanlara ödemelerin peşin yapılacağının vurgulandığı açıklamada,

“Lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, ton başına 25 lira nakliye desteği, araç başına 25 lira analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkanı bulunduğu” belirtildi.

Prim Ödemeleri İçin Gerekli Şartlar

Açıklamada ayrıca bu yılki buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale alımlarında Çiftçi Kayıt Sistemi‘ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerin, cins ve kota sınırlaması olmadan bu ürünlerini TMO’ya satabilecekleri belirtildi.

İşyerleri veya lisanslı depolar üzerinden TMO’ya buğday ve arpa satan üreticilere ton başına buğdayda 1000 TL, arpada ise 500 TL ilave hububat alım primi verileceğinin kaydedildiği açıklamada, üreticilerin bu uygulamadan yararlanmaları için ürünlerini 1 Eylül’e kadar TMO’ya satmaları gerektiğinin altı çizildi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek olan destek priminden faydalanmak isteyen çiftçilerin, ürünlerini TMO dışındaki kurumlara satmaması gerekiyor. Ürünlerini belirli bir kısmını serbest piyasada satışa çıkartan çiftçiler, destek priminden faydalanamayacak.

Açıklamada, hububat alım priminin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca belirlenen ortalama verim ile ÇKS’de kayıtlı alana göre oluşan üretim miktarının 2 katına kadar, TMO’ya satılan buğday ve arpa için verileceği aktarıldı. Hububat alım primi ödemelerinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu yıl sonbahar hububat ekim döneminde yapılacağına dikkat çekilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“TMO iş yerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacaktır. Boşaltma ücreti alınmayacaktır. Önceki yıllardan farklı olarak geçici alım merkezlerinde hizmet bedeli kesintisi yapılmayacaktır. Ayrıca üreticilerimiz her yıl Bakanlık tarafından verilen fark ödemesi, mazot, gübre ve sertifikalı tohumluk desteklerinden de faydalanacak. Dolayısıyla üreticilerimizin ürünlerini TMO’ya satmaları menfaatlerine olacaktır. TMO, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacaktır. Ticaret borsası üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO’ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya ürün teslim etmek isteyen üreticilerimiz, randevuya gerek kalmadan ürününü teslim ederek ELÜS yoluyla TMO’ya satabilecektir.”

2022 Yılı Hububat Alım Fiyatları İse Şöyle;

Açıklamada, sert ekmeklik buğday, makarnalık buğday ve arpa fiyatına kalitesine göre (1. Grup) ton başına 100 TL ilave fiyat verileceği ifade edilerek, bu şekilde sert ekmeklik buğday fiyatının ton başına 6 bin 150 TL, makarnalık buğday fiyatının ton başına 6 bin 600 TL, arpa fiyatının ise ton başına 5 bin 600 TL olacağı belirtildi.

Önemli Notlar

TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerin, alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını mutlaka almaları ve ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerektiği kaydedildi.

Lisanslı depolara ürün teslim edeceklerin, bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve Türkiye Ürün İhtisas Borsası acentesine başvurarak üye olmaları gerektiği belirtilen açıklamada, ürünün, iş yerlerine/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekalet verilerek getirilmesi gerektiği vurgulandı.


Yasal Uyarı 

Bu makalede dayalı herhangi bir işlem yapılması tarafımızdan öngörülen bir husus değildir. Bu makalede yer alan görüşler sadece yazarın güncel görüşleridir. Makalede yer alan görüşlerin bir kısmı veya tamamı Kibele Projekt’in kurumsal görüşlerini yansıtmayabilir.