Merhaba, her ay düzenli olarak gönderim yaptığımız mail bültenlerimiz, bu aydan itibaren her ayın 10’unda gönderimini yapacağız. Dolu dolu bir içeriğe sahip olan Haziran ayı bültenini beğeninize sunuyoruz.


Tarım-GFE Son Üç Yılın Zirvesinde!

Tarım-GFE son üç yılın zirvesini gördü! Tarım sektöründe üreticinin üretim maliyetlerini görmemizi sağlayan en önemli endekste Mart 2022 itibariyle zirveyi gördük. Endeks; 2020 yılının Mart ayında %7,66, 2021 Mart ayında %21,03 gerçekleşirken 2022 Mart ayında %105,70 ile zirveyi gördü!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun(TÜİK) üç ayda bir yayınladığı tarımsal girdi fiyat endeksinin, Mart ayı verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Verilere göre; Tarım-GFE’nin bir aylık artış oranı %15,16 olurken yıllık artışın %105,70 olduğu açıklandı. Açıklanan verilerde ayrıca; tarımsal yatırıma katkı sağlayan ve tarımda kullanılan mal-hizmetler endeksi verileri de paylaşıldı. Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %7,85, tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde %16,12 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın(aynı ayın) verileri ile karşılaştırıldığı zaman ise; tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %56,43, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %113,89 artış yaşandı.

Tarım-Girdi Fiyat Endeksiyle ilgili haberi okumak için; 


Bitkisel Üretim Tahminleri Açıklandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, bitkisel üretime dair yapılan veri toplama ve verim tahmini çalışmasının ilk sonuçları açıklandı. Verim tahmini çalışması sonucunda elde edilen veriler TÜİK tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. 

Bakanlığın çalışmasında ortaya çıkan ilk verilere göre; bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde(yem bitkileri hariç) %10,4 artacağı öngörülüyor. Sebze grubunda %1 azalma ve meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde %4,6 oranında artış olacağı tahmin edildi. Yapılan analizler sonucunda elde edilen verilere göre; tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 68,2 milyon ton, sebzelerde 31,4 milyon ton ve meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde 26,1 milyon ton hasat elde edileceği tahmin edilmektedir.

Bitkisel üretim tahminleri hakkında detaylı bilgi için;


Tünelin Sonunda Hiperenflasyon Mu Var?

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini kamuoyu ile paylaştı. Eş zamanlı olarak ise Enflasyon Araştırma Grubu(ENAG), E-TÜFE verilerini açıkladı. TÜİK’in 2022 yılı Mayıs ayı verilerine göre; TÜFE bir önceki aya göre %2.98 ile düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre %73.50’lik artış gerçekleşti. ENAG’ın verilerine göre; E-TÜFE bir önceki aya göre %5.46 iken, yıllık %160,76 artış gerçekleşti.

Mayıs ayı, TÜFE ve Yİ-ÜFE detaylarını incelemek için;


İstanbul Halk Ekmek A.Ş Buğday Alım İlanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi, İstanbul Halk Ekmek A.Ş buğday alım ilanı çıktı. Halk Ekmek’in maliyet/girdileri sabit ve öngörülebilir yapmak için, 2022 yılı hasat döneminde İstanbul’lu çiftçilerden alım yapacağı belirtildi. Buğday alımı çiftçi başına 60 ton ile sınırlı olacak ve gelen buğday satış taahhütleri amaçlanan alım miktarını aşar ise başvuru tarihi öncelik tutularak alım yapılacağı açıklandı. Halk Ekmek tarafından yapılan açıklamada, çiftçilerin buğday satış taahhütlerini 24 Haziran 2022 günü saat 16:00’ya kadar teslim etmesi gerekiyor. Buğday alım fiyatları ise, Edirne Ticaret Borsası’nın Temmuz ayı aylık ortalama kapanış fiyatı baz alınarak belirlenecektir. 

Çiftçi buğday satış taahhüt formuna erişmek ve diğer detayları incelemek için;


TMO’nun Buğday ve Arpa Alım Fiyatı Belli Oldu! 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü’nden, 2022 dönemi hububat alım fiyat ve politikalarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Türkiye’de hububat hasadına geçen ay başlandığı hatırlatılan açıklamada, ülke genelinde hasadın, bugün itibarıyla arpa, buğday ve kırmızı mercimekte yaklaşık %5 seviyesinde olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca bu yılki buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale alımlarında Çiftçi Kayıt Sistemi‘ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerin, cins ve kota sınırlaması olmadan bu ürünlerini TMO’ya satabilecekleri belirtildi.

TMO’nun hububat alım fiyatlarıyla ilgili açıklamasının detaylarını incelemek için;


Kibele Projekt’ten Haberler

Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Ziyareti

Eyüpsultan Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle “Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi” projesini hayata geçirdi. Kurucu Ortağımız Yusuf Kurt, geçtiğimiz haftalarda açılışı yapılan merkezi ziyaret etti. Proje Koordinatörü Sn. Murat Aktaş ve Koordinatör Yardımcısı Sn. Gülsen Akın ile görüşme gerçekleştirildi. Görüşme kapsamında merkez ile olası işbirliği konuları ele alındı.


Gıda Kurtarma Derneği’nin, Avrupa Birliği tarafından desteklenen, T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Sektörü Destek Programı III. Dönemi kapsamındaki Kapasite Geliştirme Yoluyla Gıda İsrafının Azaltılmasında GKTD Etkisinin Genişletilmesi başlıklı proje kapsamında 26 Mayıs 2022 tarihinde “Sorumlu Üretim ve Tüketim” çalıştayı gerçekleşti. 

Gıda Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat İnci’nin moderatörlüğünü üstlendiği panelde; Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Uyum Daire Başkanı Zeynep Özkan, Fazla Gıda Partner Geliştirme Yöneticisi Ulaş Kayır ve Kurucu Ortağımız Yusuf Kurt’un katılımıyla “Gıdanın Sorumlu Üretimi ve Tüketimi” paneli gerçekleşti.


Ekosistem’den Haberler

EIT Food Sales Booster Programı

EIT Food Sales Booster programı başvuru süreci başladı. Sales Booster programı; Güney, Orta ve Doğu Avrupa’dan yenilikçi girişimlere yardımcı olan özel bir EIT Food programıdır. Program kapsamında kabul alan girişimlere sağlanacak olan destekler ise; 

  • Globalleşme stratejisi oluşturmak, 
  • Avrupa’daki yeni pazarları keşfetmek ve yeni ortaklık fırsatları, 
  • Eğitim, koçluk ve uzman tavsiyesi, 

Programa başvuru için son tarih 19 Haziran 2022 olarak ilan edildi. Sales Booster programı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın;


Sorunlara Çözümler Buluşması

Sürdürülebilirlik Adımları Derneği’nin UNDP Türkiye çözüm ortaklığı ve Zorlu Holding desteğiyle yürüttüğü “Sorunlara Çözümler Buluşması” etkinliğinde “İklim Eylemi” ele alınacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliğine Uyum ve Yerel Politikalar Daire Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Tuğaç, Grundfos Türkiye İletişim Müdürü Gonca Başar, Yerli Yeşil Yeni ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu ve Ecording Kurumsal Partnerlikler ve Satış Müdürü Zehra Solmaz’ın katılımıyla etkinlik gerçekleşecek. Etkinliğin moderatörlüğünü, UNDP Türkiye “Türkiye’de İklim Değişikliğine Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi” İletişim Asistanı Merve Elibirlik yapacak.

Zoom üzerinden gerçekleşecek olan etkinliğe kaydınızı oluşturmak için tıklayın;


Sosyal Girişimcilik Alanında Mevcut Destekler Veritabanı Yayınlandı

Yekpare Sosyal Girişim Birliği Mart 2022’de başladığı “Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Alanında Mevcut Desteklerin Haritalanması” araştırmasının bir çıktısı olan “Sosyal Girişimcilik Alanında Mevcut Destekler Veritabanı” çalışmasını yayınladı. 25 Mayıs 2022 günü Postane’de gerçekleşen etkinlik ile veritabanı çalışmasının lansmanı gerçekleştirildi. 

Sosyal Girişimcilik Alanında Mevcut Destekler Veritabanı çalışmasını incelemek için tıklayın;

25 Mayıs 2022 günü gerçekleşen lansman etkinliğini izlemek için tıklayın;


Gıda Fiyatları Krizi: Neden Şimdi, Neden Yine?

İBB iştiraki olan İstanbul Planlama Ajansı(İPA) tarafından, gıda krizini ele alan yeni bir rapor yayınladı. Kent gündemine bakış kategorisinde yayınlanan “Gıda Fiyatları Krizi: Neden Şimdi, Neden Yine?” başlıklı raporu okumak için tıklayın;


Gıdanın Yolculuğu Filmi Yayında

Gıda Kurtarma Derneği’nin, Avrupa Birliği tarafından desteklenen, T.C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Sektörü Destek Programı III. Dönemi kapsamındaki “Kapasite Geliştirme Yoluyla Gıda İsrafının Azaltılmasında GKTD Etkisinin Genişletilmesi” başlıklı proje kapsamında hazırlanan film yayınlandı. GKTD’nin gıda bankacılığı hikayesini anlatan “Gıdanın Yolculuğu” filminin Yönetmenliğini Mehmet Binay gerçekleştirdi. Filmin seslendirmesini ise Oyuncu Tilbe Saran gerçekleştirdi. 

Filmi izlemek için tıklayın;


Kibele Projekt tarafından belirli aralıklarla gönderilen mail bültenlerine abone olarak sektörün doğru bilgisini öğrenebilirsiniz. Ücretsiz mail bültenlerimize abone olmak için tıklayın.

💬 Bizimle iletişime geçin.