Türkiye’nin enflasyon sorunu bitmek bilmiyor. Bugün, Temmuz ayı verileri TÜİK ve ENAG tarafından açıkladı. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, enflasyon 24 yılın zirvesini gördü. Türkiye ayrıca, G20 ülkeleri içerisinde en yüksek yıllık enflasyona sahip ülke konumunda. Gelin, tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyat endekslerine yakından bakalım.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini kamuoyu ile paylaştı. Eş zamanlı olarak ise Enflasyon Araştırma Grubu(ENAG), E-TÜFE verilerini açıkladı. 

TÜİK’in 2022 yılı Temmuz ayı verilerine göre; TÜFE bir önceki aya göre %2.37, bir önceki yılın aynı ayına göre %79.60’lik artış gerçekleşti. ENAG’ın verilerine göre; E-TÜFE bir önceki aya göre %5.03 iken, yıllık %176.04 artış gerçekleşti.

Enflasyon Şampiyonları; Gıda ve Ulaştırma

Tüketici enflasyonu tarafında TÜİK’in verilerine yıllık; 5 ana harcama grubunda bir önceki yılın aynı ayına göre az artış gerçekleşirken, 7 ana grupta ise yükselme eğilimi gösterdi. Aylık verilere bakıldığı zaman ise 6 grupta düşüş, 6 grup ise yükselme trendi gösterdi.

Ana harcama gruplarındaki yıllık değişimi incelemek için;

Ana harcama gruplarındaki aylık değişimi incelemek için;

Üretici Enflasyonu Yükselme Eğilimi Göstermeye Devam Ediyor!

TÜİK’in açıkladığı bir diğer veri ise Yİ-ÜFE oldu. Yİ-ÜFE bir önceki aya göre %5.17 iken, yıllık %144.61 artış gerçekleşti. Üç yıllık verilere bakıldığı zaman ise, rekor tazelemeye devam ettiğini görebiliyoruz. 

Aylık ve yıllık grafikler ile detaylara baktığımız zaman üretim alanlarında, enflasyonun etkisinin derinden hissedildiğini görebiliyoruz. Geçtiğimiz ay, asgari ücrete getirilen güncellemenin etkisini ise, Yİ-ÜFE verilerinde rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, yeni enflasyon raporunu tanıttı. Kavcıoğlu tarafından, kamuoyu ile paylaşılan rapor ile, MB’nin bir önceki enflasyon hedefinin tutmadığını gördük. Yeni yayınlanan enflasyon raporu ile, 2022 yıl sonu hedefi %60.04’e yükseltildi. Rapor ile, 2023 yıl sonu enflasyon hedefi ise %19.02 yükseltildi.


Editör Notu: 

Kibele Projekt olarak, özellikle gıda enflasyonunu yakından takip ediyoruz. Gıda enflasyonunun, adil gıdaya erişim hakkı üzerindeki olumsuz etkilerinin, üstünün çizilmesi ve gıda enflasyonu ile mücadele için, üretimin desteklenmesi konusunda farkındalık çabalarımız devam ediyor.