1. Ekiplerin gıda israfı hakkında bilgilendirilmesi gıda israfının önlenmesi için ilk ve en önemli adımdır. İş arkadaşlarınıza saklama koşulları ve etiket okuma hakkında bilgilendirmeler yapın. Örneğin, gıdaları doğru ve sevdiği yerlerde muhafaza etmek raf ömrünü koruyacaktır ve gıda israfını önleyecektir. Bununla birlikte doğru etiket okuma gıda israfını önemli bir ölçüde azaltacaktır. Örneğin, TETT ve STT farklı kontrol mekanizmalarıdır. Bilgilerin daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için ofisinizde (özellikle gıda israfının gerçekleştiği yer olan “mutfakta” daha etkili olabilir.) bilgilendirici bir pano hazırlayın ve görsel materyaller ile destekleyin.
  2. Şirket etkinliklerinde gıda israfından kaçının. Menüyü planlamak, planladığınız etkinlikte olası israfı önlemenin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Menü her zaman bir öncelik olmalı, siz ve ekibiniz tarafından planlı bir şekilde yapılmalıdır.
  3. Şirket etkinliklerinizde atıştırmalık servis ederken, porsiyonları olabildiğince küçültün. Gıdanın israf olmasına ideal bir porsiyon ölçümü belirleyerek hemen son verebilirsiniz.
  4. Küçük ekiplerle beraber her hafta ofisinizdeki buzdolabının düzenlenmesi ve kontrolünü yapın. Böylelikle tüketilebilecek durumda olan ürünlerin listesini çıkarın ve menü planlamanızı tekrardan organize edin.
  5. Misafirleriniz ve çalışanlarınız için tek kullanımlık içecek kutularından kaçının. Tek kullanımlık ürünlerin ofisteki geri dönüşüm kutusuna atılma olasılığı çok düşüktür. Yarısı dolu tek kullanımlık içecek şişeleri genellikle çöpe atılır, bu da hem içecek ve şişe israfıdır.
  6. Gün içinde tüketilemeyen gıdaların daha sonrasında tüketilmesinde kullanılması için doggy bag kutusu edinin. Gıdanıza bugün sahip çıkın.
  7. Paylaşım hem sosyal bir dayanışmadır hem de gıda israfını önlemeye yardımcı olur. Fazla gıdalarınızı sevdiklerinizle, canlılarla paylaşarak gıda israfına şimdi son verin.
  8. Dünyada 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor ve bu miktar açlıkla mücadele eden 821 milyon insanı tam 4 kez doyurabilir. Gıda israfını önlemek ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına katkı sağlamak için gıda israfıyla mücadele eden gıda bağış programlarıyla iş birliği kurun. Daha fazla bilgi için Gıda Kurtarma Derneği’ne hemen ulaşın.
  9. Gıda işletmelerinde satın alınan gıdaların %5-%35’i düzenli olarak israf oluyor. Çevresel ve sosyal etkilerinin yanı sıra bu israf işletmelere ciddi bir ekonomik yük de oluşturuyor. Tam da bu noktada kafeteryaları ve yemekhaneleri olan şirketlerde gıdanın üretimden servise hangi aşamada, ne miktarda atığa dönüştüğünü ürün bazında takip edip ölçen Akıllı Tartı Sistemi; sunduğu veriye dayalı içgörüler ile atık azaltıcı aksiyonları mümkün kılar. Bu sayede siz de gıda israfı oluşumunu %70’e kadar azaltırken israf kaynaklı finansal kaybınıza dur diyebilirsiniz. Bunun için şimdi Fazla Gıda‘nın Akıllı Tartı Sistemi’ni inceleyin.
  10. Son aşama olarak, kompost yapımı organik her türlü atığın çürütülmesi yoluyla geri kazanım sürecidir. Bir ofis kompostlama planı oluşturmayı düşünün. Ofiste oluşan organik atıkları kompost yaparak doğaya tekrar kazandırmanız mümkün.
Gıda Kurtarma Derneği Hakkında

Gıda Kurtarma Derneği, başka bir dünya özlemi duyan, adil ve sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğuna inanan, zekasını ve yeteneğini yüreğiyle kucaklayan, dinamik, çalışkan ve idealist bir grup genç tarafından kuruldu.

GKTD’nin kuruluş öyküsünün başlangıç noktası BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ilk kez açıklandığı 2015 yılına dayanıyor. GKTD, Sürdürülebilir Dünya idealini gerçekleştirmenin yolunu, insanlığın hem kendi hem de tüm dünya üzerindeki yaşamı en çok etkileyen gereksiniminin ilişkisiyle kuruyor varlığını. Ve bu yolculuk Fazla Gıda’nın kurtarılması ve gıda fazlasının önlenmesiyle kesişiyor.

Kurulduğumuz günden bu yana, yaşadığımız toplum ve evren için bu idealimizi gerçekleştirmeye koşar adımlarla ilerleyerek, her geçen gün üzerimize aldığımız misyona bir adım daha yaklaşıyoruz.

Gıda Kurtarma Derneği’ni Takip Et!

Web Sitesi için tıkla

Youtube için tıkla

Linkedin için tıkla

İnstagram için tıkla

Facebook için tıkla

Twitter için tıkla