Tarım-GFE Haziran 2022 Verileri Açıklandı!

Tarımsal girdi maliyetleri yükselmeye devam ediyor! Tarım sektöründe, üreticinin üretim maliyetlerini görmemizi sağlayan, en önemli endekste Haziran 2022 itibariyle rekor tazeledi. Endeks; 2020 yılının Haziran ayında %6,77, 2021 Haziran ayında %27,65 iken, 2022 Haziran ayı itibariyle %134,96 ile zirveyi gördü!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun(TÜİK) belirli aralıklarla yayınladığı tarımsal girdi fiyat endeksinin, Haziran ayı verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Verilere göre; Tarım-GFE’nin bir aylık artış oranı %7,92 iken, yıllık artışın %134,96 olduğu hesaplandı. Açıklanan verilerde ayrıca; tarımsal yatırıma katkı sağlayan ve  tarımda kullanılan mal-hizmet endeksi verileri de paylaşıldı. Ana gruplarda bir önceki aya göre, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %4,57, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %8,33 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın(aynı ayına göre) verileri ile karşılaştırıldığı zaman ise; tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %72,30, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %145,32 artış yaşandı.

Haziran ayı Tarım-GFE verilerini detaylı bir şekilde incelemek için tıklayın;


Enflasyonun Durmak Bilmeyen Yükselişi

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini kamuoyu ile paylaştı. Eş zamanlı olarak ise Enflasyon Araştırma Grubu(ENAG), E-TÜFE verilerini açıkladı. 

TÜİK’in 2022 yılı Ağustos ayı verilerine göre; TÜFE bir önceki aya göre %1.46, bir önceki yılın aynı ayına göre %80.21’lik artış gerçekleşti. ENAG’ın verilerine göre; E-TÜFE bir önceki aya göre %5.86 iken, yıllık %181.37 artış gerçekleşti.

Ağustos ayı enflasyon verilerini incelemek için tıklayın;


Ofiste Gıda İsrafını Önlemek İçin 10 Adım

Gıda Kurtarma Derneği işbirliğiyle, web sitemiz ve mail bültenlerimiz aracılığıyla, gıda israfı ile mücadele adımlarını sizlerle paylaşacağız. Bu bültende, ofiste gıda israfını önlemenin yollarını sizler için maddeler halinde sıraladık. İlk üç maddeye yakından bakalım!

  1. Ekiplerin gıda israfı hakkında bilgilendirilmesi gıda israfının önlenmesi için ilk ve en önemli adımdır. İş arkadaşlarınıza saklama koşulları ve etiket okuma hakkında bilgilendirmeler yapın. Örneğin, gıdaları doğru ve sevdiği yerlerde muhafaza etmek raf ömrünü koruyacaktır ve gıda israfını önleyecektir. Bununla birlikte doğru etiket okuma gıda israfını önemli bir ölçüde azaltacaktır. Örneğin, TETT ve STT farklı kontrol mekanizmalarıdır. Bilgilerin daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için ofisinizde (özellikle gıda israfının gerçekleştiği yer olan “mutfakta” daha etkili olabilir.) bilgilendirici bir pano hazırlayın ve görsel materyaller ile destekleyin.
  2. Şirket etkinliklerinde gıda israfından kaçının. Menüyü planlamak, planladığınız etkinlikte olası israfı önlemenin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Menü her zaman bir öncelik olmalı, siz ve ekibiniz tarafından planlı bir şekilde yapılmalıdır.
  3. Şirket etkinliklerinizde atıştırmalık servis ederken, porsiyonları olabildiğince küçültün. Gıdanın israf olmasına ideal bir porsiyon ölçümü belirleyerek hemen son verebilirsiniz.

Ofiste gıda israfını önlemenin diğer yollarını öğrenmek için tıklayın;


Agriculture Talks’un Etki Raporu Yayında

Netafim Türkiye’nin ana sponsorluğunda, 12 Şubat ile 22 Mart tarihleri arasında, Suyun Geleceği temasıyla gerçekleşen Agriculture Talks’un etki raporu yayında! 

Etki raporunu incelemek için tıklayın;


Ukrayna Nasıl Tarım Devi Oldu?

Almanya’da, 2 ayda bir yayınlanan “Perspektif” dergisinin Eylül-Ekim 2022 sayısı yayında. Derginin yeni sayısının teması ise “Küresel Gıda Krizi” oldu. Kurucu Ortağımız Hasan Turunçkapı, derginin yeni sayısı için “Ukrayna Nasıl Tarım Devi Oldu?” başlıklı yazıyı kaleme aldı. 

Ukrayna Nasıl Tarım Devi Oldu? başlıklı yazıyı okumak için tıklayın;


Vlog’un Yeni Bölümü Yayında

TVNET ekranlarında, her hafta yayınlanan Vlog programının yeni bölümü yayınlandı. Gazeteci Aşkın Baysal’ın sunduğu programın, bu haftaki konuğu Kurucu Ortağımız Yusuf Kurt oldu. 

Yeni nesil tarım teknolojilerinin, ele alındığı programı izlemek için tıklayın;


Kybele’s Garden İlk Ürününü Tüketicilerin Beğenisine Sundu

Algler ile tarım, gıda ve kozmetik sektörlerine sürdürülebilir, döngüsel ürün ve teknolojiler geliştiren Kybele’s Garden, Biorenda markası ile alg tabanlı doğal cilt bakım ürünlerini pazara sundu!

Biorenda ilhamını okyanustan gücünü alglerden alan içerikler ile iklim dostu, doğal ve vegan cilt bakım ürünleri geliştiriyor. Tescilli bir Kybele’s Garden markası olarak; zaman, cinsiyet ve mekan bağımsız temiz içerikler üretmeyi hedef ediniyor.

Yosunları Anadolu’nun bereketiyle anlamlandıran ve alg biyoteknolojisi ile sürdürülebilir çözümler geliştiren Kybele’s Garden, kökenini Anadolu’nun berekete dair tarihi motifi Kybele’den alıyor. Doğanın değişim yaratabilen kadim enerjisi anlamına gelen Biorenda’nın, dönüşüme dair marka felsefesi ise Uzak Doğu’ya dayanıyor.

Marka olarak Biorenda geleceğin yeşil altını olarak nitelendirilen algler ile geliştirdikleri ürünlerde Kintsugi felsefesini benimsiyor. Kusursuzluk kavramına yer verilmeyen Kintsugi felsefesinde yıpranan, eski halini kaybeden hiçbir şey özünden değer kaybetmiyor. 

Satın alınan her ürün için Ecording işbirliği ile bir tohum topunun doğayla buluşmasını da sağlayan Biorenda, marka felsefesiyle cilt bakımında bütünsel bir yaklaşım ile herkesi farklı bir perspektiften bakmaya davet ediyor. 

Biorenda’nın hikayesini ve koleksiyonunu yakından tanımak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz;


Tarım-Gıda gündemiyle ilgili gelişmelerden haberdar olmak ister misiniz? Kibele Projekt’in aylık mail bültenlerine abone olmak için tıklayın;