1- Tarımsal Su Kullanımı Verileri 

Su, tarımsal üretim için oldukça hayatidir. Dolayısıyla su yokluğu tarım-gıda tedarik zinciri açısından sorun yaratacaktır. Dünya’da ve Türkiye’de suyun sektörel kullanımına bakalım. 

Dünya’da tatlı su kaynaklarının kullanımı grafiğine baktığımız zaman; 2021’in Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO) tarafından yayınlanan istatistikleri %69’luk bir oranın Tarım-Gıda, %19 Endüstri ve %12 Evsel Kullanım olarak dağılım gösteriyor. 

Türkiye’de tatlı su kullanımı verileri; %73 Tarım-Gıda, %16 Endüstri ve %11 Evsel Kullanım şeklinde dağılım gösteriyor.

Önümüzdeki günlerde Dünya nüfusunun artışı nedeniyle yaşanacak daha fazla su talebini karşılama noktasında tarıma çok iş düşeceğini burdan anlayabiliriz. Fakat aynı zamanda tarımsal üretimin artması da gerekecek bu durumda su kullanımı çok daha hayati bir noktaya gelecek.

2- Vahşi Sulama Devam Ediyor!

Türkiye’de tatlı su kaynaklarının %73’ünü kullanan tarım-gıda sektörü halen büyük oranda vahşi sulama yapılmaya devam ediyor. 

Veriler üzerinden oranlara bakmak gerekirse; %75 ile %82 oranında vahşi sulama, %1 ile %5 aralığında damla sulama ve %17 ile %20 aralığında ise yağmurlama sulama sistemlerini görüyoruz. 

Veriler üzerinden baktığımız zaman basınçlı sulama sistemlerinin kullanım oranlarının halen oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Değişime ve yeni teknolojilere karşı var olan direncin kırılması için finansman ve bilinçlendirmeye ihtiyacımız var.  

3- Basınçlı Sulama Sistemleri’nin Verime Etkisi Var Mı?

Evet, basınçlı sulama sistemleri ile yapılan tarımsal üretimde verimlilik artıyor. Vahşi sulama ile yapılan tarımsal üretim toprakta bulunan organik maddelerin azalmasına sebebiyet veriyor. Bitkinin ihtiyacından fazla kullanılan su sebebiyle sınırlı olan kaynaklarımızı tüketiyoruz. 

Basınçlı sulama sistemlerinde ise bitkinin ihtiyaç duyduğu kadar suyun bitkiye verilmesini sağlıyoruz. Ayrıca bu yöntemler aracığıyla toprağın organik madde oranını koruduğumuzdan damla sulama gibi sistemlerin kullanılması ile birlikte gübre gibi temel girdilerde tasarruf sağlama imkanı doğuyor.

Damla sulama sistemlerinde su ve gübre, doğrudan bitkilere verilebiliyor. Böylece, iki temel tarımsal girdi de önemli bir tasarruf elde edilebiliyor. Ayrıca, vahşi sulamanın aksine bitkinin ihtiyacı kadar verilen su ve gübre sayesinde toprakların organik madde oranı korunuyor.

4- Basınçlı Sulama Sistemlerinde Yatırım Finansmanı Kaynakları 

Basınçlı sulama sistemleri verimlilik ve doğru kaynak kullanımı için önemli tarımsal teknolojilerin başında geliyor. Vahşi sulamadan basınçlı sulama sistemlerine geçişte çiftçilerin gözünü en çok korkutan engel yatırım maliyetleri gibi duruyor.

Yatırım maliyetlerinin finansmanı noktasında üç seçenek var;

  • Hibe ve Teşvikler 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı(KKYDP) kapsamında sunduğu hibe ve teşvikler var. Çiftçiler, çağrı dönemlerini takip ederek başvurularını gerçekleştirebilir. 

  • Devlet Sübvansiyonlu Krediler 

Devletin, tarımsal üretimin her alanında Ziraat Bankası eliyle sunduğu hazine sübvansiyonlu krediler var. Basınçlı sulama sistemlerine yapılacak olan yatırımlar için bu kredilerden faydalanılabilir. Detaylı bilgi için Ziraat Bankası’nın şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

  • Özel Bankaların Sunduğu Krediler 

Özel bankaların, tarım bankacılığı birimleri gittikçe daha çok sahaya çıkıyorlar. Ülkemizdeki birçok banka tarım sektörüne dair krediler sunuyor. Basınçlı sulama sistemlerine yapılacak yatırımlar için kullanılacak kredilerden  iki örneği bu yazıda sizlerle paylaşmak istedik:  

  • Denizbank ve Netafim Türkiye İş Birliği 

Denizbank ve Netafim Türkiye’nin damla sulama sistemlerine yapılacak olan yatırımlarda kredi kullanımıyla alakalı olarak devam eden iş birlikleri var. Detaylı bilgiyi, Denizbank şubelerinden alabilirsiniz.

  • İş Bankası ve BASUSAD İş Birliği 

İş Bankası ve Basınçlı Sulama Sanayicileri Derneği(BASUSAD) arasında gerçekleşen iş birliği ile modern sulama sistemlerine yapılacak yatırımlara kredi sağlanıyor. BASUSAD üyesi şirketlerin sunduğu modern sulama sistemleri ile yatırımlarını gerçekleştirecek olan çiftçiler bu krediden faydalanabilir. Kredi hakkında bilgi almak için İş Bankası şubeleri ve BASUSAD üyesi şirketler ile iletişime geçebilirsiniz. 

5- Kibele Projekt Ne Yapıyor?

Kibele Projekt, tarımsal üretimin her alanında olduğu gibi su kullanımı konusuna da hassasiyetle eğiliyor. Tarımsal su kullanımı odağında gerçekleştirdiğimiz iki çalışmayı aşağıda sizlerle paylaşmak istiyoruz:

  • Softtech Ventures kurum içi girişimi İmeceMobil’in talebiyle yayına hazırladığımız “Tarımda Su Kullanımı ve Kaynakların Verimliliği” raporunu bu link aracılığıyla okuyabilirsiniz;
  • Sektörün ortak akıl platformu Agriculture Talks’ta yeni dönemde tarımsal su kullanımı konuşuluyor. Damla sulama sistemleri konusunda ülkemizin öncü markalarından Netafim Türkiye’nin ana sponsorluğunda suyun geleceği konuşuluyor. 12 Şubat’ta başlayan etkinlik; 22 Mart Dünya Su Günü’nde kapanış gerçekleştirdi. 12 Şubat’tan bugüne gerçekleşen panelleri izlemek için;