Türkiye’nin enflasyon sorunu bitmek bilmiyor. Bugün, Ağustos ayı verileri TÜİK ve ENAG tarafından açıkladı. Türkiye, G20 ülkeleri içerisinde en yüksek yıllık enflasyon sahip ülke konumunu koruyor. Gelin, tüketici fiyat endeksi ve yurt içi üretici fiyat endekslerine yakından bakalım.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini kamuoyu ile paylaştı. Eş zamanlı olarak ise Enflasyon Araştırma Grubu(ENAG), E-TÜFE verilerini açıkladı. 

TÜİK’in 2022 yılı Ağustos ayı verilerine göre; TÜFE bir önceki aya göre %1.46, bir önceki yılın aynı ayına göre %80.21’lik artış gerçekleşti. ENAG’ın verilerine göre; E-TÜFE bir önceki aya göre %5.86 iken, yıllık %181.37 artış gerçekleşti.

Enflasyon Şampiyonları; Gıda, ev eşyası ve Ulaştırma

Tüketici enflasyonu tarafında TÜİK’in verilerine yıllık; 3 ana harcama grubunda bir önceki yılın aynı ayına göre az artış gerçekleşirken, 9 ana grupta ise yükselme eğilimi gösterdi. Aylık verilere bakıldığı zaman ise 5 grupta düşüş, 7 grup ise yükselme trendi gösterdi.

Ana harcama gruplarındaki yıllık değişimi incelemek için;

Üretici Enflasyonu Yükselişini Sürdürüyor!

TÜİK’in açıkladığı bir diğer veri ise Yİ-ÜFE oldu. Yİ-ÜFE bir önceki aya göre %2.41 iken, yıllık %143.75 artış gerçekleşti. Üç yıllık verilere bakıldığı zaman ise, endeksin rekor tazelemeye devam ettiğini görebiliyoruz. Aylık ve yıllık grafikler ile detaylara baktığımız zaman üretim alanlarında, enflasyonun etkisinin derinden hissedildiğini görebiliyoruz.


TÜFE detaylarını incelemek için tıklayın; 

Yİ-ÜFE detaylarını incelemek için tıklayın; 

ENAG tarafından yayınlanan E-TÜFE detaylarını incelemek için tıklayın; 


Editör Notu: 

Kibele Projekt olarak, özellikle gıda enflasyonunu yakından takip ediyoruz. Gıda enflasyonunun, adil gıdaya erişim hakkı üzerindeki olumsuz etkilerinin, üstünün çizilmesi ve gıda enflasyonu ile mücadele için, üretimin desteklenmesi konusunda farkındalık çabalarımız devam ediyor.