Sağlıklı ve Sürdürülebilir Beslenme Webinar Serisi - Afiş

Sağlıklı ve Sürdürülebilir Beslenme

Tarihler her webinar’a bir iş günü öncesine kadar kayıt yaptırabilirsiniz.

Webinar 1: 06.02.2020

Webinar 2: 13.02.2020

Webinar 3: 20.02.2020

Webinar Serisinin Amacı:

Sağlıklı, kaliteli ve sürdürülebilir yaşamın en önemli bileşeni sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve bu pratiği tüm hayatımızda uygulayabilmek hastalıklardan korunmak, verimli ve üretken bir yaşam sürebilmek içinihtiyaç duyduğumuz en öncelikli konudur.

İçinden geçtiğimiz pandemi ve küresel iklim değişikliğinin yansımaları ile birlikte gün geçtikçe doğadan uzaklaşan insanlık için ne yediğini bilmek her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır ve insanların sağlıklı beslenmeye gösterdiği ilgi de artmaktadır.

Sağlıklı beslenmeye artan ilgi insanlarda kendi sağlıkları ile ilgili farkındalığın artmasını sağlarken bir yandan da gerek medya gerek gıda şirketleri tarafından diyet ve sağlık ile ilgili her gün bilgi kirliliğine, sağlıksız beslenmeyi teşvik eden reklamlaramaruz kalıyoruz. İnsanlık bu bilgi kirliliği, reklamlar, çeldiriciler vb. nedeniyle kendi sağlıklarını korumak ile ilgili savunmasız bırakılmaktadır.

Bu Webinar Serisi’nin amacı, güncel ve bilimsel kanıtların ışığında anlaşılır bir dil ile katılımcıların sağlıklarını koruyacak beslenme davranışını tüm incelikleri ile öğrenmelerini, sağlıklı yaşam davranışları geliştirmeleri ve sürdürülebilmeleri için onları güçlendirilmek, yol göstermek, sağlık ve gıda okuryazarlığı kazandırmaktadır.

Eğitim Planı:

 

1.       Gün: Sağlıklı ve Dengeli Beslenmeye İlk Adım: Besinleri ve Bedenini Tanı 2.       Gün: Diyet ve Sağlık Konusunda Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşılır: Eleştirel Bakış Açısı Geliştirmek 3.       Gün: Sürdürülebilir, Sağlıklı, Gezegene Dost Beslenme Şeklini Öğrenme Hayatımıza Dahil Etme Pratikleri
Diyet nedir? Sağlıklı ve dengeli beslenmek ne demek? Beslenme şeklimiz yıllar içinde nasıl değişti. Bu değişimleri neler tetikledi? Diyet ve İklim Değişikliği ilişkisi: Gıda üretme ve tüketme pratiğimiz geleceğimizi nasıl etkiliyor? Gıda alışverişi yaparken nelere dikkat etmeli?
Besinlerin vücudumuzdaki yolculuğunu öğrenelim. Beslenme ve diyetetik biliminin gelişimi. Beslenme ile ilişkili küresel sorunlar Menü planlarken dikkat etmeniz gereken incelikler nedir?
Yediğimiz besinler ne içeriyor? Besin gruplarını tanıyalım Beslenme ve diyet alanında mitler ve doğrular. Gıda sistemimiz ne kadar sürdürülebilir? Gıda okuryazarlığı atölyesi: Besin etiketi okumayı öğrenelim.
Karbonhidrat nedir? Karbonhidratları hayatımızdan çıkarmalı mıyız? Popüler diyetler ve dünya trendleri bizi nasıl etkiliyor? Çağımızda etik beslenme meselesi. Mutfağı, buzdolabını atıksızkullanma pratikleri
Şeker zehir mi? Günlük ne kadar şeker tüketmeliyiz? Detox hakkında doğru bilinen yanlışlar. Sürdürülebilir beslenmek mümkün mü? Nasıl? Gıda atığını azaltacak gıda saklama yöntemleri
Protein nedir? Yeterli protein alıyor muyuz? Aralıklı oruç (IntermittentFasting) ne kadar etkili? Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik İpuçları Her öğüne özgü sağlıklı ve dengeli tabaklar oluşturma pratiği.
Yağ nedir? Hiç yağ yememeli miyiz? Sağlıklı yağ var mıdır? Trans yağ nedir? Ketojenik diyet ne kadar etkili? Gezegene Saygılı Tabaklar Atölyesi Kendi kendine vücut ağırlığı denetimi ve kontrol yöntemleri pratiği.
Vitamin, mineral meselesi? Tüm vitamin ve mineral ihtiyacımızı besinlerden karşılayabilir miyiz? Vitamin-mineral takviyesini hangi durumlarda kullanmalıyız? Kronik hastalıklardan korunmak için nasıl beslenmeli? Sağlıklı beslenme düzenine eşlik etmesi gereken sağlıklı yaşam tarzı davranışları geliştirme (farkındalık, fiziksel aktivite vb.)
Mini Quiz: Öğrendiklerimizin üstünden geçelim. Covid-19 Pandemisi döneminde beslenme tavsiyeleri. Sağlıklı yaşam davranışını sürdürmenizde yardımcı olacak ipuçları, uygulamalar
Beslenme konusunda güvenilir bilgiye ulaşabileceğiniz kaynaklar pratiği.

Damla Ceyhan

Dyt. Damla İkbal Ceyhan- Tüm gezegeni sağlıkla beslemenin mümkün olduğuna inanan ve bunun gerçekleşmesi yolunda için çalışan bir diyetisyen.
2017 yılında Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Halen, İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı’nda Halk Sağlığı yüksek lisans programına ve akademik çalışmalarına devam etmektedir.
UNSDSN Youth- Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Çözüm Ağı- Gençlik Girişimi tarafından yürütülen bir program bünyesinde İstanbul ÜniversitesiSDG Koordinatörlüğü’nü sürdürürken bir yandan da ulusal ve uluslararası projelerde araştırmacı olarak yer almaktadır.
‘Sürdürülebilir Yaşam Rehberi’ve ‘Başka Bir Gezegen Yok’ isimli kitaplarda bölüm yazarı olarak yer almış; çeşitli radyo ve televizyon programları, atölyeler, eğitimler ve kendi web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi anlatmakta ve kişiye özgü sağlıklı beslenme danışmanlığı hizmeti vermektedir.

Eğitimleri

Gıda-Tarım değer zinciri içerisinde yer alan üretici(çiftçi) ile tüketici arasında iletişim noktasında sorunlar var. Zaman içerisinde iletişim noktasında yer alan sorunlar çözülmeye başladı fakat nihai çözüme ulaşılamadı. 

 

Çocuklar ve gençler domatesin nasıl yetiştiğini bilmeden büyüyor. Bugün ise pandemi süreciyle birlikte yeni bir değişim süreci başladı. 

 

Büyük Şehirlerde yaşayan ve birbirinin benzeri yaşayan bireyler pandemi süreciyle yaşadıkları alanları sorgulamaya ve yeni bir arayışa çıktılar. Bu arayış büyükşehirlerde sıkışmış bireylerin “yeni üretici” olmasına etki edecek. 

 

Değer zincirinin yeni halkasını temsil eden yeni üreticilerin yolculukları diğer üreticilerden farklı oluyor. 

 

Bilgiye dayalı bir şekilde ve doğru adımlarla yola çıkmak isteyen bireylerin dijital mecralarda buldukları bilgilerin mutlak doğru olmadığının bilincindeler. 

 

Doğru bilgiye erişmek için eğitim arayışında olan bireylere dönük olarak Kibele Projekt nitelikli eğitimler tasarlıyor. 

 

Kibele Projekt’in eğitimlerinin iki temel hedef grubu var; 

 

1- Gıda-Tarım sektörlerini öğrenmek isteyen ve bu konuda nitelikli bilgiye erişmek bireyler, 

 

2- Gıda-Tarım sektörlerinin herhangi bir alanına yatırım yapmak isteyen ve yatırım öncesi alanı öğrenmek isteyen bireyler, 

 

Bu iki temel hedef grubuna dönük olarak tasarlanan eğitimlerde; teorik bilgi, atölye çalışmaları, teknik gezi, deneyim aktarımı ve fizibilite raporları ile nitelikli bilgi sağlanıyor. 

 

Eğitim kazanımlar ise; 

 

  • Gıda-Tarım sektörünün farklı alanlarında uzman eğitmenlerden ihtiyaç duyduğunuz doğru bilgiye erişme imkanı,

 

  • Eğitim sonrası hem eğitmenlerimiz ile hem ekibimizle iyi niyet ortaklığını sürdürmek,

 

  • Doğru bilgiye erişim sonrası yatırım sürecinde de destek sağlanması,

 

  • Teknik geziler ile üretimi yerinde inceleme ve yatırımcı deneyimleri dinleme fırsatı,

Sanal Pos

Sitemizde banka kartınız yahut kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. İlgili eğitimlerden 3 ila 12 taksit arası taksitle ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Havale/EFT ile ödemeler

Bu tipte ödemeleriniz için aşağıdaki hesap bilgilerini kullabilirsiniz. Ardından dekontu whatsapp hattımıza yahut mail adresimize atmanız yeterli olacaktır.  Bu tip ödeme için taksit imkanı bulunmamaktadır.

Banka Adı :  TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI (TEB)

Hesap İsmi : KİBELE PROJEKT DANIŞMANLIK LİMİTED ŞİRKETİ

Şube Kodu  ve Şube İsmi : 129- Maslak

Hesap Numarası : 68114389

IBAN Numarası  : TR700003200000000068114389