Türkiye’nin enflasyon tartışmaları bu ay itibariyle, yeni bir boyut kazandı. Asgari ücrette ara zammın oranının belli olmasıyla birlikte, TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verileri daha fazla önem kazandı. Asgari ücret ve enflasyon tartışmalarının odağındaki TÜİK’in önünde, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bugün eylem gerçekleştirecek. Haziran ayı enflasyonu rakamlarını, TÜİK ve ENAG verileri ile sizlere bu içerikten aktarıyor olacağız.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini kamuoyu ile paylaştı. Eş zamanlı olarak ise Enflasyon Araştırma Grubu(ENAG), E-TÜFE verilerini açıkladı. 

TÜİK’in 2022 yılı Haziran ayı verilerine göre; TÜFE bir önceki aya göre %4.95, bir önceki yılın aynı ayına göre %78.62’lik artış gerçekleşti. ENAG’ın verilerine göre; E-TÜFE bir önceki aya göre %8.31 iken, yıllık %175.55 artış gerçekleşti.

Enflasyonda Birinciliği Elden Bırakmayanlar; Gıda ve Ulaştırma

Tüketici enflasyonu tarafında TÜİK’in verilerine yıllık; 8 ana harcama grubunda düşüş gerçekleşirken, 4 ana grup yükseldi. Aylık verilere bakıldığı zaman ise 9 grupta düşüş, 3 grup ise yükselme trendi gösterdi.

Ana harcama gruplarındaki yıllık değişimi incelemek için;

Ana harcama gruplarındaki aylık değişimi incelemek için;

 

 

Yİ-ÜFE Rekor Tazeledi!

TÜİK’in açıkladığı bir diğer veri ise Yİ-ÜFE oldu. Yİ-ÜFE de bir önceki aya göre %6.77 iken, yıllık %138.31 artış gerçekleşti. Üç yıllık verilere bakıldığı zaman ise, rekor tazelediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Aylık ve yıllık grafikler ile detaylara baktığımız zaman, tüketici ve üretici nezdinde enflasyonun etkilerinin derinden hissedildiğini görebiliriz. Bu ay itibariyle değişen asgari ücretin etkilerini ise Temmuz’da, Yİ-ÜFE ve TÜFE’de göreceğimizi söyleyebiliriz.


Editör Notu: 

Kibele Projekt olarak, özellikle gıda enflasyonunu yakından takip ediyoruz. Gıda enflasyonunun, adil gıdaya erişim hakkı üzerindeki olumsuz etkilerinin üstünün çizilmesi ve gıda enflasyonu ile mücadele için üretimin desteklenmesi konusunda farkındalık çabalarımız devam ediyor.