1. Planlı bir alışveriş, istek ve ihtiyaçların önceden belirlenmesi ve alışveriş listesi oluşturulması bilinçli bir tüketici olma yolunda ilk adımdır.
  2. TETT ve STT arasındaki farkı doğru anlamak gıda israfının önlenmesinde etkili bir adımdır. TETT gıda kalitesini, STT gıda güvenliğini kapsayan kontrol mekanizmasıdır.
  3. Alışverişe aç karnına çıkmamanızı öneririz. Aç karnına yapılan alışverişlerde gereğinden fazla ürün satın alındığı tespit ediliyor.
  4. Satın alınan ürünlerin doğru saklama koşullarını bilmeliyiz böylelikle daha uzun süre kullanılabilir hale getirebiliriz.
  5. Belirli aralıklarla buzdolabı düzenlemesi yapmak gıda israfının azaltılmasında etkili bir aşamadır.
  6. Evdeki fazla gıdaları alternatif tariflerle değerlendirip, tekrar kullanıp, hızlıca tüketebilirsiniz.
  7. Öğün planlaması yapmak hangi malzemeyi nasıl değerlendireceğiniz hakkında size bir yol haritası çizer.
  8. Küçük porsiyonlar hazırlamak israfı önlemenin önemli bir diğer adımıdır.
  9. Paylaşım hem sosyal bir dayanışmadır hem de gıda israfını önlemeye yardımcı olur. Fazla gıdalarınızı sevdiklerinizle, canlılarla paylaşarak israf etmeyelim.
  10. Son aşama olarak, kompost yapımı organik her türlü atığın çürütülmesi yoluyla geri kazanım sürecidir.

Bonus

11. Siz de GKTD’nin web sitesi üzerinden gıda israfıyla mücadele ederek ihtiyaç sahiplerine destek olun.


Gıda Kurtarma Derneği Hakkında

Gıda Kurtarma Derneği, başka bir dünya özlemi duyan, adil ve sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğuna inanan, zekasını ve yeteneğini yüreğiyle kucaklayan, dinamik, çalışkan ve idealist bir grup genç tarafından kuruldu.

GKTD’nin kuruluş öyküsünün başlangıç noktası BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ilk kez açıklandığı 2015 yılına dayanıyor. GKTD, Sürdürülebilir Dünya idealini gerçekleştirmenin yolunu, insanlığın hem kendi hem de tüm dünya üzerindeki yaşamı en çok etkileyen gereksiniminin ilişkisiyle kuruyor varlığını. Ve bu yolculuk Fazla Gıda’nın kurtarılması ve gıda fazlasının önlenmesiyle kesişiyor.

Kurulduğumuz günden bu yana, yaşadığımız toplum ve evren için bu idealimizi gerçekleştirmeye koşar adımlarla ilerleyerek, her geçen gün üzerimize aldığımız misyona bir adım daha yaklaşıyoruz.

Gıda Kurtarma Derneği’ni Takip Et!

Web Sitesi için tıkla

Youtube için tıkla

Linkedin için tıkla

İnstagram için tıkla

Facebook için tıkla

Twitter için tıkla