Merhaba, 

Geride bıraktığımız Şubat ayı içerisinde, ülkemiz tarihinin en yıkıcı deprem felaketini yaşadı. 6 Şubat günü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli gerçekleşen depremin sonucunda, 10 ilimizde ve Suriye’nin kuzey bölgelerinde ciddi hasarlar ve can kayıpları oldu. Deprem sonucunda; hayatlarını kaybeden ve yaşam alanları zarar gören herkesin acısını paylaşıyoruz. 

Bu yıl ayrıca, Kibele Projekt 4. yaşına adımını attı. Sürdürülebilir bir tarım sektörü için ilk günkü heyecanımızla çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

Her ay gönderimini yaptığımız, mail bültenlerinde yeni bir döneme giriyoruz. 2023 yılı boyunca, “Sürdürülebilir Tarım-Gıda ve Su Bülteni” ile karşınızda olacağız. Bu bülten ile, her ay sektörümüzün gündemini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu bülteni, ilgisini çekeceğini düşündüğünüz arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. İyi okumalar dileriz. 6 Şubat Depremi ve Sonrası

Şubat ayının ilk haftasında, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremlerin haberi ile gündemimiz değişti. 99 Depreminden büyük bir hasarın önümüze çıktığı süreçte, maalesef 45 bini aşkın can kaybı ve yaşam alanları zarar gördü. Kibele Projekt olarak, bu depremin bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilerimize olan etkilerini yakından takip ediyoruz. Kısa, orta ve uzun vadede afet bölgesindeki çiftçiler için ne yapabiliriz sorusuna cevap arıyoruz.

Kurucu Ortağımız Yusuf Kurt’un, kurumsal yaklaşımımızı ele alan yazısını okumak için tıklayın. 

Deprem bölgesine, nasıl destek olabilirim sorusuna cevap bulmak için tıklayın. Çiftçi TV’de Depremin Tarım-Gıda Sektörlerine Etkisi Konuşuldu!

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli gerçekleşen depremlerin, tarım-gıda sektörlerine etkisi Çiftçi TV ekranlarında ele alındı. 

Çiftçi TV Haber Koordinatörü Sn. Taner Öztürk’ün sunumuyla gerçekleşen, programın konuğu Kurucu Ortağımız Yusuf Kurt oldu. Canlı yayında; gıda güvencesi, göç olasılığı ve çiftçinin süreçten psikolojik olarak nasıl etkilendiği konuşuldu. Yayında, Kibele Projekt’in kurumsal yaklaşımı ve yol haritası da ele alındı. Topraksız Tarım Eğitimi’ne Katılmak İster Misiniz?

2019 yılından beri, belirli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz Topraksız Tarım Eğitimi için yeni dönem belli oldu. İstanbul Aydın Üniversitesi SEM işbirliğiyle, 15-16 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek eğitime katılmak ister misiniz? 

Ziraat Yüksek Mühendisi Gökhan Sivaslı eğitmenliğinde, iki günlük bir eğitim programı var. Program kapsamında; teorik bilgi, örnek projelendirme, fizibilite incelemesi ve teknik gezi imkanları katılımcıları bekliyor. Gıda Enflasyonu Nereye Gidiyor?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün küresel gıda emtia fiyatlarının gösterge endeksi Şubat’ta ayı itibariyle yine geriledi.  Son 11 aydır endeksteki düşüş devam ediyor. FAO Gıda Fiyat Endeksi, Şubat’ta aylık bazda %0.6’lık sınırlı bir düşüşle ortalama 129.8 puan oldu. Endeks, yıllık bazda ise %8.1 geri çekildi. Tahıl Fiyat Endeksi, aylık bazda %0.1 gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre %1.4 yukarıda seyretti. Uluslararası buğday fiyatları art arda üç ay düştükten sonra Şubat ayında %0.3 gibi sınırlı oranda arttı. Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, aylık bazda %3.2 düşerken, 2021 yılının başından bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. Süt Ürünleri Fiyat Endeksi ise aylık bazda %2.7 gerilerken, yıllık bazda %7.2 düştü. Et Fiyat Endeksi, aylık bazda sadece %0.1 gibi yataya yakın gerilerken, yıllık bazda %1.7 geri çekildi. Şeker Fiyat Endeksi ise aylık bazda %6.9 artışla Şubat 2017’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. 

Küresel bazda bu düşüşler görülürken, Türkiye’de gıda enflasyonunu Şubat’ta aylık bazda %7.36 artarken, yıllık bazda bakıldığında %69.33 yükseldi. Bir diğer önemli veri olan Türk-İş’in gıda fiyatları endeksine göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki bir önceki aya göre %6,32 oranında artış gerçekleşti.

Türkiye ekonomisi 2022’de iç tüketimin katkısıyla beklentileri aşan bir büyüme performansı kaydetti. Ekonomi yılın tamamında %5,6 büyüdü. Yılın son çeyreğinde büyüme ise %3,5 olarak gerçekleşti. Son çeyrekte çeyreklik bazda büyüme ise %0,9 olarak kaydedildi. Sektörel performansa bakıldığında 2022’nin tamamında hizmetler sektöründeki çift haneli büyüme, buna karşın inşaattaki sert daralma dikkat çekti. 2021’de %24,9 büyüyen ihracat ise 2022’de %9,1 ile tek hanelerde büyüme gösterdi. Sektörel dağılıma bakıldığında 2022’de tarım sektörünün %0,6 büyüdüğü görüldü. 2022’nin son çeyreğinde tarımda %0,3’lük daralma kaydedildi. Tarımsal GSYH’nin 2021 yılında Yurtiçi GSYH’deki payı %5.5 iken %6.5’e çıktı.Uzman Eller Programı Başvuruları Başladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü(TRGM) tarafından yürütülen “Uzman Eller Projesi” için 2023 yılı başvuru dönemi başladı. 

Program kapsamında, kırsalda yaşayan/yaşamayı taahhüt edecek girişimci adayları desteklenecek. Programa başvuru için öncelikli koşul ise; tarım-gıda, su ürünleri ve hayvan yetiştiriciliği alanında eğitim almış olmak var. Fakülte, meslek yüksekokulları veya Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı teknik liselerden mezun olan girişimci adayları programa başvurabilir. 

Uzman Eller programına başvuran girişimci adayları, belli kritere göre değerlendirmeye tabi tutulacak. Değerlendirme kriterleri içerisinde; başvuru sahibinin yaşı, eğitim durumu, cinsiyeti ve öz sermaye katkısı oranı puanlamaya etki edecek. Girişimci adaylarının gerçekleştirmek istedikleri projeler için, minimum 25 Bin TL(KDV hariç) öz sermaye ayırması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı program kapsamında, %100 hibe oranı ile 250 Bin TL’ye kadar destek verecektir. Şartları karşılayan girişimci adaylarının, e-devlet şifrelerini kullanarak 8 Mayıs 2023 saat 23:59’a kadar başvurusunu tamamlaması gerekiyor.Kuş Gribi Tekrar Gündemde!

2022 yılının ikinci yarısından itibaren Dünya’da yeniden kuş gribi konuşulmaya başlandı. Özellikle Amerika’da kuş gribi nedeniyle, kanatlı hayvan sektörü ciddi kayıplar yaşadı. İtlaf edilen kanatlı hayvanlar nedeniyle, bugüne kadar 600 Milyon Dolar’lık bir kayıp olduğu otoriteler tarafından belirtiliyor. Bununla birlikte, ABD’de geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren kanatlı hayvan eti ve yumurtada %150 oranında fiyat artışı rapor ediliyor. 

2022 yılının Haziran ayından bugüne, rapor edilen tek insan kaybı Kamboçya’da gerçekleşmiş durumdadır. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan salgın sonrası alınan tedbirler işe yaramış görünüyor. Fakat yine de kuş gribi nedeniyle çokça hayvan kaybı olan İspanya, İngiltere ve Almanya otoriteleri salgının tekrar insanlara bulaşması ihtimaline karşın hazırlık içinde olduklarını Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdiler. 

Ülkemizde Ocak 20 tarihinde rapor edilen ilk vakadan sonra, yumurtacılığın başkenti olarak bilinen Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesi ve Denizli’nin Honaz ilçelerinde 6.5 milyon kanatlı hayvanın bulaşı riski ya da bulaşı nedeniyle itlaf edildiği bildiriliyor. Türkiye’de henüz kamuoyuna açıklanmasa da, bölgede  karantina uygulaması başlatıldığı Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirildi. Ülkemizde henüz insana bulaşı rapor edilmedi. Kanatlı eti ve yumurta fiyatlarında artış bekleniyor.Bugünün ve Yarının Gerçekliği; Kuraklık

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 3 aylık kuraklık haritasında, Mersin dahil 15 ilde ‘Olağanüstü Kuraklık’ alarmı verildi. 

Standart Yağış İndeksi(SPI) metoduna göre, hazırlanan 3 aylık haritada Türkiye’nin birçok bölgesinin olağanüstü kuraklık ile karşı karşıya kaldığı açıkça görülüyor.

Yayımlanan haritalara göre Mersin ile birlikte Bayburt, Erzincan, Yalova, İstanbul, Bursa, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Ankara, Karaman, Kocaeli, Osmaniye, Ağrı ve Muş’un “olağanüstü kuraklık” tehlikesi altında olduğu anlaşılıyor.

Geçtiğimiz yıldan bugüne yaşanan bu tarımsal kuraklık tehlikesinin artışını üzülerek izliyoruz. Su yönetimi konusunda daha hassas olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Bu kuraklık verime zarar verecektir. Kuraklık hali hazırda girdi maliyetleri oldukça yüksek olan, çiftçilerin bu masraflarına bir de sulama maliyeti ekleyeceği için bu durum gıda enflasyonunda artışa sebebiyet verecektir.

Ayrıca kuraklık sadece su kıtlığı riski demek değildir. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, hastalık ve zararlı popülasyonunu da artırma tehlikesi vardır. Kuraklık nedeniyle alışılmadık nebat hastalıklara yahut çeşitli haşere istilalarını sıklıkla duyabiliriz.