Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

 • Bu etkinlik geçti.

Topraksız Tarım Eğitimi

23 Eylül 2023 - 24 Eylül 2023

Topraksız Tarım

Topraksız tarım, hidroponik tarım olarak da bilinir.  Bitkilerin büyüme ve gelişim dönemlerinde ihtiyaç duyduğu besinleri toprak olmaksızın özel olarak hazırlanmış olan sulu çözeltilerden karşılaması üzerine kurulur.

Eğitim Amacı

Topraksız Tarım Eğitimi’nde temel amacımız, bu alana yatırım yapmak isteyen veya yatırım sürecinin başında olup topraksız tarım özelinde bilgilerini artırmak isteyenlerdir. Eğitim, yenilikçi tarım modellerinden olan topraksız tarım konusunda kapsamlı bilgileri sunmak üzere tasarlanmıştır. Topraksız Tarıma sadece ilgi duyanların ise bilgi düzeylerini artırmaları ve geleceğe dair olası yatırım planları öncesi gerekli bilgiyi edinmesi amaçlanıyor.

Eğitim Metodu 

Eğitimin, iki günlük bir program akışı var. İlk sınıf ortamında, Topraksız Tarım’ a dair A’dan Z’ye bilgileri kapsayan bir müfredat uygulanıyor. İlk gün ayrıca, örnek proje ve fizibilite çalışması ile yatırımcı adaylarının olası bir yatırım durumunda, süreçlere dair teorik bilgilerin somutlaşması sağlanıyor.

İkinci gün ise İstanbul’da bulunan bir topraksız tarım serasına (veya üretim tesisi) teknik gezi gerçekleştiriyor. Teknik gezi kapsamında, Yüksek Ziraat Mühendisi Gökhan Sivaslı tarafından üretim sürecine dair detaylar sistem üzerinden aktarılıyor. Seranın genel işleyişi, üretim metodu, bitki seçimi, bitki besleme ve kurulum süreçleri hakkında sistem üzerinden inceleme fırsatı elde edilmiş olunuyor.

* Eğitim kapsamında, ikinci gün gerçekleşen sera ziyaretinin ulaşım maliyetleri tarafımızca karşılanıyor. Seraya ulaşım için, İAÜ SEM Kadıköy kampüsünden araç kalkacak.

Eğitime Kimler Katılabilir?

 • Ziraat Mühendisleri
 • Girişimci ve Girişimci Adayları
 • Konuya ilgi duyan her birey

Eğitim Akışı

1.GÜN

1- TOPRAKSIZ TARIM GELİŞİMİ / TARİHÇE

2- UYGULAMA TEKNİKLERİ

 • Su Kültürü- Hidroponik Sistemler
 • Aeroponik Sistemler
 • Substrat Kültürü ve Hazırlama Teknikleri
 • Sera Zemini Ortam Hazırlığı

3-TOPRAKSIZ ORTAMDA BİTKİ BESLEME

4-SERA TESİSİ

 • Etüt ve Planlama
 • Maliyet Hesabı ve Projelendirme
 • Üretim Programı ve İş Planı
 • Verimlilik Analizleri
 • Kontrol ve Bakım

5-SONUÇ

 • Örnek Proje Değerlendirmeleri
 • Yeni Örnek Proje Oluşturma

 2.GÜN

1- TOPRAKSIZ TARIM UYGULAMA – PRATİK

Teknik Gezi- Saha Gezisi-Uygulama Pratikleri


Eğitmen:  Ziraat Yüksek Mühendisi Gökhan Sivaslı

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı ve “Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ve Türk Tarımı” konulu yüksek lisans tezi hazırladı. Volkswagen ve Mercedes-Benz Firmalarında Uluslararası Satış Müdürü kimliğiyle ile uzun yıllar görev yaptı. Boğaziçi Üniversitesi C-Manager Yöneticilik eğitimleri aldı. Volkswagen ve Mercedes-Benz Uluslararası Satış Müdürü eğitim diplomalarını almaya hak kazandı.

Birçok Belediye ve Sosyal Projede danışman ve eğitmenlik yapmaktadır. Başta sürdürülebilirlik ana konusu olmak üzere, topraksız ve dikey tarım, profesyonel tarımsal yatırım danışmanlığı, Avrupa Birliği Proje Danışmanlığı ve süreç yönetimi, kentsel tarım uygulama ve teknolojileri, otomasyon destekli topraksız mikrofiliz üretim projesi (yaşam filizleri projesi), sıfır atık, kompost, tıbbi ve aromatik bitkiler, bitkisel yağlardan cilt bakım ürünleri elde edilmesi, ilaçsız bitki koruma, organik tarım, minik çiftçiler projesi gibi birçok projeyi yönetmekte ve ilgili konularda profesyonel danışmanlık hizmeti veriyor.

Online ve yüz yüze eğitimler, workshop çalışmaları ile profesyonel tarım danışmanlığı ve mühendislik hizmeti de veren Sivaslı, Biyoekonomi Kooperatifi ortağıdır. Çeşitli konferans ve etkinliklerde, kentsel ve topraksız tarım, sürdürülebilirlik, mikro filizler, tıbbi ve aromatik bitkiler, toprak, sıfır atık ve kompost konularında katılım ve sunumları bulunuyor.


Eğitim Tarihi: 23-24 Eylül 2023

Eğitim Yeri ve Türü:  Kadıköy Yerleşkesi – Yüz Yüze

Eğitim Süresi: 12 Saat

Eğitim Ücreti: 3500 TL ( KDV Dahil)

Program Detayları için;

sem@aydin.edu.tr

444 1 428 – 67202

0535 032 34 81


Ödeme Seçenekleri:

* Online Ödeme: http://op.aydin.edu.tr/sem/uzapp/

* İstanbul Aydın Üniversitesi yerleşkelerinde Nakit ya da Kredi Kartı,

* Banka EFT ya da Havale

İstanbul Aydın Üniversitesi Hesap Bilgileri: 

Alıcı: T.C. İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

Banka ve Şube: YAPI KREDİ BANKASI SEFAKÖY BEŞYOL ŞUBESİ

Şube Kodu: 815

Hesap No: 70356668

IBAN No: TR46 0006 7010 0000 0070 3566 68

Havale-EFT Açıklaması: Topraksız Tarım Eğitim Ödemesi (Havale-EFT gerçekleştirecek katılımcıların, işlem açıklaması yazmasını rica ederiz.)

Dekont Gönderimi: sem@aydin.edu.tr


 

Mekan

İstanbul Aydın Üniversitesi – Kadıköy Yerleşkesi
Osmanağa Mah, Kuşdili Cad. Miski Amber Sok. No:14
İstanbul, Kadıköy 34714 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
05350323481
View Mekan Website
💬 Bizimle iletişime geçin.